رجیستری چیست؟

ثبت رجیستری به این معنی است که اصالت یک گوشی یا یک کالای ارتباطی در سامانه همتا بررسی شود. طرح رجیستری کمتر از دو سال است که در کشور اجرا می شود. این طرح برای جلوگیری از قاچاق کالاهای ارتباطی از جمله گوشی ها و تبلت ها اجرا می شود. در طرح رجیستر گوشی هر گوشی که نتواند از سامانه همتا جواز دریافت خدمات و سرویس را دریافت کند، فقط به مدت سی روز این امکان را دارد که از اپراتورهای داخلی خدمات دریافت کند و بعد از سی روز قطع دسترسی می شود. گوشی که ثبت رجیستری آن با موفقیت انجام نشود، به این معنی است که هزینه گمرک آن پرداخت نشده است. پرداخت هزینه گمرک به صورت تک موردی نیز امکان پذیر است. در این صورت گوشی یا تبلت در دسته گوشی های مسافری محسوب می شود و بر اساس تعرفه گمرک گوشی های مسافری هزینه و عوارض گمرک آن تعیین و دریافت می شود.

نحوه ی رجیستری کردن

روش هایی برای ثبت رجیستری وجود دارد. در تمام این روش ها فقط باید کد IMEI گوشی یا تبلت را برای سامانه همتا ارسال کنید تا سامانه بر اساس اطلاعاتی که در اختیار دارد، اصالت دستگاه را مشخص کند.

1.پیامک به شماره ۷۷۷۷

به این شماره پیامک IMEI گوشی را ارسال کنید و منتظر پاسخ سامانه بمانید.

2. کد دستوری #۷۷۷۷*

کد #7777* را شماره گیری کنید و پس از ظاهر شدن کادر، عدد 1 را وارد کنید. در مرحله بعد شناسه 15 رقمی دستگاه ( IMEI ) را وارد کنید و منتظر پاسخ سامانه بمانید.

3. مراجعه سایت اینترنتی همتا

در سایت همتا بر روی گزینه استعلام اصالت کلیک کنید. در کادر ظاهر شده شناسه IMEI را به همراه کد امنیتی وارد کرده و بر روی جستجو کلیک کنید.

4. اپلیکیشن همتا

پس از نصب و فعال سازی اپلیکیشن همتا، در صفحه اصلی گزینه استعلام اصالت را انتخاب کنید و شماره همراه و کد IMEI را در فیلدهای خواسته شده وارد کنید. مجددا منتظر بمانید تا نتیجه از طریق پیامک ارسال شود.

می توانید اپ همتا را از گوگل پلی، کافه بازار، سیب اپ و یا سایت سامانه همتا به آدرس https://hamta.ntsw.ir دریافت کنید.

کد IMEI چیست؟

کد IMEI ، شناسه هر دستگاه تلفن همراه است. هر تلفن همراه کد IMEI جداگانه ای دارد. از این کد برای رهگیری و تشخیص موبایل های دزدیده یا گم شده استفاده می شود. ساده ترین راه برای دستیابی به کد IMEI گوشی این است که کد دستوری #06#* را از طریق گوشی بگیرید تا به صورت خودکار کد IMEI برای شما نشان داده شود. از این کد برای ثبت رجیستری استفاده می شود.

ثبت گوشی در سامانه همتا

ثبت رجیستری یا ثبت گوشی در سامانه همتا از طریق روش های زیر امکان پذیر است:

ثبت رجیستری در سامانه همتا با کد دستوری

بعد از شماره گیری کد #7777* و ظاهر شدن کادر، عدد 2 را وارد کنید. در مرحله بعد شناسه 15 رقمی دستگاه ( IMEI ) را وارد کنید. در ادامه کدفعالسازی دستگاه نیز از شما خواسته می شود که معمولا در داخل جعبه قرار دارد.

ثبت رجیستری در سامانه همتا به کمک اپلیکیشن

در صفحه اصلی اپلیکیشن همتا، گزینه فعالسازی تلفن همراه را انتخاب کنید و شماره تلفن، شناسه IMEI و کد فعالسازی را وارد و تایید کنید.

ثبت رجیستری در همتا از طریق وبسایت همتا

در صفحه فعالسازی تلفن همراه در سایت همتا فرم موجود را تکمیل کنید و بر روی لینک فعالسازی کلیک کنید.

پاسخ سامانه همتا بعد از استعلام اصالت گوشی

بعد از استعلام اصالت دستگاه در سامانه همتا تنها زمانی می توانید برای ثبت رجیستری یا ثبت دستگاه در سامانه همتا اقدام کنید که پاسخ قانونی بودن دستگاه را دریافت کرده باشید. پاسخ سامانه همتا از موارد زیر خارج نخواهد بود.

· دستگاه غیر قانونی است: هزینه گمرکی دستگاه پرداخت نشده است. لذا دستگاه نمی تواند از اپراتورهای داخلی سرویس بگیرد و فقط 30 روز می تواند فعال باشد.

· دستگاه مناطق آزاد: دستگاه برای استفاده همیشگی فقط در مناطق آزاد کیش، قشم، انزلی، اروند، ارس، ماکو و چابهار سرویس دریافت خواهد کرد. در خارج از مناطق آزاد قطع سرویس دهی خواهد شد.

· دستگاه ارز دولتی: دستگاه با ارز آزاد وارد نشده است.

· دستگاه قانونی دارای نام واردکننده: این پیام به این معنی است که شرکت تجاری ذکر شده، این دستگاه را به طور قانونی وارد کرده است و کد فعال سازی آن نیز به سامانه همتا اعلام شده است، هرگونه مشکل در زمینه فقدان کد فعال‌سازی، عدم تطابق شناسه (IMEI) ذکر شده در پیامک تایید فعال‌سازی با شناسه (IMEI) قابل مشاهده از طریق #06#* و …، باید توسط خریدار با این شرکت در میان گذاشته شود.

· دستگاه مسافری: این پیام نشان می دهد که گوشی به صورت عمده و با هدف تجاری وارد نشده است. هزینه گمرک این گوشی باید بر اساس نرخ گوشی های مسافری محاسبه شود.

· این دستگاه قبلا با یک سیم‌کارت روشن شده است: دستگاه نو نیست و دست دوم است.

· شناسه (IMEI) دستگاه قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست: یعنی اینکه دستگاه هنوز مشمول طرح ثبت رجیستری نشده است و سرویس دهی نخواهد شد.

· شناسه (IMEI) دستگاه قانونی است، ولی تلفن همراه نیست: یعنی اینکه شناسه مورد نظر قانونی است اما برای تلفن همراه ثبت نشده است و برای دستگاه دیگری ثبت شده است.